W naszej pracy często spotykamy się z postrzeganiem systemu wentylacji mechanicznej jako drogiego dodatku podczas budowy domu. Bierze się to oczywiście wprost z informacji o koszcie rekuperatora (kilka, bądź kilkanaście tysięcy złotych) oraz koszcie instalacji (rur, skrzynek, anemostatów), która to dokłada kolejne kilka tysięcy. Koniec końców koszt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to kwoty rzędu 15-20 tysięcy złotych (dla domu 150-200 m2).

A co jeśli nie rekuperacja? Pozostaje nam klasyczna wentylacja grawitacyjna. O różnicach i wpływie na zdrowie pisaliśmy szerzej w artykule. Dziś jednak rozmawiamy o kosztach. Czy faktycznie jest dużo taniej?

Otóż nie – budowa jednego komina systemowego (w domu piętrowym) to koszty na poziomie kilku (4-6 ) tysięcy złotych. Bardzo rzadko udaje się zaspokoić potrzeby wentylacyjne domu jednym kominem. Dwa lub trzy – generują koszt niemalże identyczny z kosztem rekuperacji oraz systemu specjalnych kanałów umożliwiających prawidłową wentylację domu.

Dodatkowo dzięki rekuperacji zyskujemy:

  • Prawidłowo wentylowany dom (wentylacja grawitacyjna zależna jest m.in. od temperatury na zewnątrz)
  • Czystsze powietrze (specjalne filtry dbają o to, aby nie wdychać we własnym domu smogu!)

 

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się  z wyceną systemu przygotowanego specjalnie dla Państwa!