Niska sprawność odzysku ciepła w rekuperatorze – przyczyny i rozwiązanie.

 

Prawidłowy odzysk ciepła w rekuperacji

Podstawowym zadaniem wentylacji mechanicznej (prócz wymuszenia wymiany powietrza w domu) jest odzysk ciepła. Odbywa się on dzięki ogrzewaniu powietrza nawiewanego (pobieranego przez czerpnię) przez powietrze wywiewane (którego pozbywamy się przez wyrzutnię).

Ogrzanie powietrza następuje w wymienniku. Jednym z najpopularniejszych jest wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy, w którym przez system kanalików i membran następuje zjawisko ogrzania powietrza, bez możliwości jego mieszania. Skuteczność odzysku ciepła (w zależności od producenta rekuperatora) powinna oscylować pomiędzy 80-90%.

Co to oznacza? Zasadniczo tyle, iż w sytuacji gdy w domu mamy 21 stopni – nasz nawiew powinien wskazywać nie mniej niż 17-18 stopni.

 

A co w przypadku gdy do domu wieje nam… 12 stopni? Albo 5 stopni?

Przyczyny zimnego nawiewu z rekuperatora

Przyczyn (jak zawsze) może być wiele. Ale najpopularniejszym powodem zimnego powietrza z rekuperacji jest zbyt słabe docieplenie instalacji oraz rekuperatora.

Przyjrzyjmy się zatem, krok po kroku możliwym sytuacjom.

 

  • Instalacja prowadząca od anemostatów do skrzynek rozdzielczych oraz od skrzynek rozdzielczych do rekuperatora

To najczęściej spotkane miejsce powstawania strat ciepła. Ogrzane powietrze z naszego domu (np. 21 stopni) poprzez anemostaty wywiewne musi trafić z powrotem do rekuperatora. Na tym odcinku instalacja powinna być bardzo dobrze zaizolowana.

Jeśli mierzysz się z problemem zimnego nawiewu z anemostatów  - sprawdź dokładnie jak ocieplone są te rury. Być może masz je poprowadzone na poddaszu?

Często spotkasz się z rurami o średnicy 75mm

 rura 75mm

Oraz o średnicy 200mm
spiro 200mm

  • Sprawdź izolację
    Jeśli jej nie ma – to będzie pierwszy i najważniejszy krok do poprawy. W szczególności polecamy:
  1. W dostępnych miejscach rury od skrzynek rozdzielczych ocieplić np. rękawem izolacyjnym. W przypadku braku łatwego dostępu należy rozważyć zasypanie celulozą bądź obłożenie wełną.
  2. Rury prowadzące do skrzynek rozdzielczych (średnicy 160-200 mm) ocieplić wełną mineralną. Polecamy grubości min. 80mm. Na nieocieplonych poddaszach może się okazać konieczne zastosowanie min 150 a nawet 200 mm.
  3. Jeśli z powodu braku miejsca – nie ma możliwości oklejenia wełną rur spiro – możesz rozważyć zastosowanie rury ocieplonej – elastycznej. Z grubością izolacji 50mm. Ważne jest to aby rura nie była zgięta oraz należy pamiętać o jak najlepszym jej rozciągnięciu. Aczkolwiek jest to rozwiązanie awaryjne. Lepsze 50 mm ocieplenia niż nic J.
  4. Jeśli masz dostęp do skrzynek rozdzielczych – również je ociepl. Zasyp celulozą, obłóż styropianem bądź wełną.

 

  • Rekuperator

 

W domach można spotkać urządzenia różnych producentów i z różną klasą i jakością wykonania. Wcale nierzadkim przypadkiem są urządzenia bardzo słabo zaizolowane. Aby poprawić ten stan rzeczy – należy zbudować szczelne iglo dla rekuperatora. Chodzi o termiczną obudowę. Przeważnie są to rozwiązania tworzone na 2 sposoby:

  1. Konstrukcja z płyty osb – ocieplona wełną mineralną – min. 80 mm ( w zależności od izolacji samego urządzenia)
  2. Konstrukcje ze styropianu – tu- w zależności od stopnia ocieplenia miejsca, w którym stoi rekuperator polecamy minimum 10 cm – a najlepiej 20 cm warstwę.

Na rynku są również urządzenia, które lepiej sprawdzają się na nieogrzewanych poddaszach. To np. Rekuperator AirPack 4 Thessla Green. Zbudowany z EPS dobrze izoluje wnętrze urządzenia. Może pracować nawet w temperaturze -15 stopni.

 

  • Rury prowadzące od czerpni do rekuperatora

 

Najczęściej stosowane są rury stalowe – spiro. To w nich znajduje się zimne powietrze trafiające wprost z dworu. Analogicznie do instalacji z punktu 1 – ociepl je wełną min 80mm. A na nieogrzewanym poddaszu – 150 lub 200 mm.

 

 

Jak poprawić słaby odzysk ciepła w rekuperatorze?

 

  • Przede wszystkim dobrze izolować przewody wentylacyjne
  • Na etapie budowy – rozważyć umieszczenie rekuperatora i instalacji w strefach ciepłych. Czyli w miarę możliwości unikać nieocieplonych poddaszy
  • Wybierać dobrze zaizolowane urządzenia