• Jakie przewody do wentylacji mechanicznej są najlepsze?

2023-03-30 11:11:00
Jakie przewody do wentylacji mechanicznej są najlepsze?

Rury spiro, elastyczne a może EPS? Które przewody wentylacyjne do rekuperacji wybrać?


Budowa systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest sprawą bardzo skomplikowaną. Jednakże należy przestrzegać kilku podstawowych reguł i wybierać materiały dopasowane do potrzeb konkretnej lokalizacji.

W całym systemie, który planujemy stworzyć równie istotną kwestią co rekuperator  jest wybór właściwych rur, z których zbudujemy instalację wentylacyjną. Przeglądając oferty producentów można natrafić na różne średnice i materiały z których są one wykonane.

Co zatem wybrać? jakie rozwiązania są najpopularniejsze?

Zacznijmy od opisu najpopularniejszego modelu instalacji wentylacyjnej z rekuperacją.

Większość solidnych rekuperatorów (np Thessla Green Airpack4) posiada króćce o średnicy 200mm. To w zasadzie wyznacza nam bazowy wymiar kanałów, którymi będziemy się łączyli z czerpnią/wyrzutnią oraz skrzynkami rozdzielczymi.
Powyże połączenia można zrealizować (co najmniej) 3 rodzajami rur:

1) rury spiro
2) rury EPS (spieniony polistyren)
3) rury elastyczne (tzw flexy)

Rury SPIRO czy EPS czy tzw FLEXy?

Każda z opcji ma swoje wady i zalety.
1) Rury spiro - klasyczne kanały wentylacyjne. Są to rury stalowe. Ich montaż wymaga doświadczenia i precyzji. Należy dbać o bardzo dokładne i trwałe połączenia (np na wkręty - tzw "pchełki") oraz dobrze dobrane uszczelnienia. Rury spiro wymagają dodatkowej izolacji  - dopasowanej do warunków, w których będą monotowane (im chłodniejsze miejsce - tym grubsza powłoka izolacji. Do jej wykonania stosuje się np matę alucoat. Należy ją bardzo starannie wykonać, tak aby uniknąć przerw w ciągłości izolacji i w konsekwencji wykraplania się wody w instalacji.
rura spiro
2) Rury wykonane z EPS (spieniony polistyren) - świetna alternatywa dla rur spiro. Lekkie i wytrzymałe kanały, łatwe w montażu. Przeważnie na swoim końcu mają przygotowany tzw "kielich", który pozwala na precyzyjne i szczelne połączenie z kolejnym odcinkiem. Dostępne w naszym sklepie kanały EPS mają grubość ścianki 25mm - czyli same w sobie są już dosyć dobrze zaizolowane (do zastosowania w ocieplonych pomieszczeniach). Rury są łatwe w transporcie i obróbce- sprzedawane najczęściej w odcinkach 1 lub 1,35m.

rura wentylacyjna sztywna eps


3) Rury elastyczne (flex)
To kanały giętkie - pozwalające łatwo dopasować się do niewygodnych lokalizacji. Są to rury fabrycznie ocieplone (nawet 50mm wełny). Przewody elastyczne stosowane w odcinkach 1,5-2m służą jako wytłumienie instalacji. Wadą przewodów flex są zwiększone opory powietrza (ze względu np na niepełne rozciągnięcie kanału oraz zakręty). W przypadku rur elastycznych należy uważać na zbyt mocne zagięcia (aby nie zwięzić średnicy, przez którą przepływa powietrze.

rura flex

Podsumowując - w przypadku kanałów o średnicy 200mm rekomendujemy instalację opartą o kanały wykonane z EPS (z zastosowaniem tłumika) bądź kombinację EPS i kanału flex.

Przewody wentylacyjne elastyczne

W omawianym, najpopularniejszym w budownictwie mieszkalnym, przykładzie - rekuperator łączymy ze skrzynkami rozdzielczymi. A z nich - do skrzynek rozprężnych prowadzimy rury wykonane z tworzywa PE. Przeważnie o średnicy 75mm. Dzięki tak niewielkim rozmiarom można większość instalacji ukryć w posadzce bądź suficie podwieszanym.
Ich wielką zaletą jest również łatwość montażu ("na klik"). Nieco droższe kanały są również pokryte powłokami antybakteryjnymi i antygrzybiczymi.
Jest to rozwiązanie przyjemne i proste, nawet dla niedoświadczonego instalatora. W przypadku, gdy rury elastyczne miałyby przebiegać w nieogrzewanych miejscach - można dla nich zastosować specjalne rękawy z ocieplenia.

przewody elastyczne


Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze kanałów wentylacyjnych do swojej rekuperacji - skontaktuj się z nami!